13 Kasım, 2013

C I | Contemporary İstanbul 2013 Notları

İstanbul, her geçen sene hem dünya moda etkinlikleri konusunda olsun, hem de modern ve çağdaş sanatın cazibe merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Ardı ardına açılan sanat fuarları İstanbul’u odak ülke haline getirdi. Sanat fuarları arasında en ilgi gören ve koleksiyonerleri, sanatseverleri ve sanat profesyonellerini bir araya getiren Contemporary İstanbul bu yılda yoğun ilgi gördü. Dünyanın gözü, kulağı 7-10 Kasım 2013 tarihleri arasında İstanbul’daydı. Bu sene 8’incisi düzenlenen Contemporary İstanbul uluslararası Çağdaş sanat fuarına bende gittim, gördüm ve izlenimlerimi sizler için yazdım. 


Çağdaş sanatseverlerin ve galericilerin büyük ilgi gösterdiği fuarda; 650 sanatçı,3000 eser,23 ülkeden 96 çağdaş sanat galerisi ile beraber 67.000’den fazla ziyaretçi ziyaret etmiş. Contemporary İstanbul'da Sergilenen eserlerin toplam değerinin 180 milyon liraya ulaştığı söyledi ,sanırım bugüne kadar ki en yüksek rakamdı. Bununla birlikte, eserlerin yüzde 67'si yeni sahiplerini bulmuş.Contemporary İstanbul'da öne çıkan eserler arasında ; Picasso’nun "Nu allonge et tete d'homme de''görüntü isimli çalışması 1 milyon 900 bin euro,Andy Warhol'un "Flowers" tablosu 900 bin euro , Joan Miro'nun "Deux femmes dans la nuit" isimli eseri 390 bin euro dikkat çeken ve fiyatı yüksek eserler arasındaydı. Alıcısı olan yüksek eserler ise; Jaume Plensa'nın 225 bin euro değerindeki "Marianna" isimli bronz heykeli, Marc Quinn'in 240 bin dolar değerindeki "Mekong Delta Ice Flows" isimli eserleri oldukça yüksek fiyatlara alıcı buldumuş.Gelelim benim en çok beğendiğim sanat eserlerine ve galerilerine. En çok beğendiğim sanat galerileri arasında ; Art From Ermenia, Opera Geneva, Art From Vienna, LeLong Gallery Paris, From Russia With Love . 

Art From Ermenia
Art From Armenia sergisi; çağdaş ermeni sanatçılarının, yapıtlarını içerin eserler sundu.Bölgesel sanatın keşfedilmesi ve Ermeni sanatçıların Türk sanatseverlerle buluşturulması amacıyla ilki 2010 senesinde gerçekleşen ve Contemporary İstanbul kapsamında büyük ilgi gören "Art From Armenia" bu senede altı sanatçısıyla katıllmış .Daron Mouradian, Vahram Davtian, Emil Kazaz, Armen Gevorgian, Ara Mikaelian, Ruben Grigorian.Benim çalışmalarını en çok beğendiğim sanatçılar; Vahram Davtian ve Daron Mouradian oldu. 

İlk bakışta kendine hayran bırakan zenginlikte düşsel şölen sunan eserleriyle Daron Mouradian,bizlere doğu ve batı medeniyetleri mitolojileri ile orta çağa kadar dayanan geçmiş anılarla harmanlanmış masal diyarlarının kapılarını aralıyordu Vahram Davtian ise ; yerçekimi kanunlarını alt üst eden mekânları ve sanki ağırlıksızmış gibi görünen karakterleriyle bizlere, zamanın ve mekânın ötesinde oluşturduğu kendi hayal dünyasının kapılarını aralamaktaydı. Eserlerinde, değişik aksesuarlarla özenle hazırlanmış görkemli karnaval kostümleri içindeki karakterlerini, zamanın yavaşladığı ve mekânın belirsizleştiği, yoğrularak yeniden şekil verilmiş çok katmanlı bir atmosfer içinde bizlere sunmuş. Ancak eski ustaların eserlerinde bulabileceğimiz bu çok katmanlılık, aynı zamanda renklerin derinliği ve en üst düzeyde kademelendirilmesiyle eserlerinin 3 boyutluymuş gibi görünmesini sağlamış. Vahram Davtian, Night Walk, 2003, tuval üzerine yağlıl Vahram Davtian, Golfers, 2003, tuval üzerine yağlıboya, 100x120 cm. H 481 eserleri en bilinilenleri arasındadır. 

Vahram Davtiam
Vahram Davtiam
Daron Mouradian

Opera Gallery Geneva

Opera Galeri ; Dünya'da onbir şubesi olan( Paris, Londra , New York , Hong Kong ,Geneva , Singapur ) bir Fransız galerisidir. Galeri Asya ve Avrupa'nın sanatçılarının eserlerini sergiliyor.Bu yıl Contemporary İstanbul'a Katrin Fridriks'in '' Piece Of Cake- Silver '' 2011 tuval üzerine akrilik çalışmasıyla katılmıştı. 

Katrin Fridriks


Londra merkezli Andipa Galeri, Banksy'nin "Kids on Guns" eserini 95 bin pounda satılıyordu. Kanvas üzerine sprey boya olan “Kids On Guns” çalışması Contemporary İstanbul’u gezmeye başladığımda ilk ilgimi çeken eserdi.

Aria Art Gallery'den Carole A. Feuerman'ın “Monumental Brooke with Beach Ball” eseri 275 bin dolara satışa çıkmıştı.Feuerman'ın plajda, sudan çıkmış kadın figürleri gösteren gerçekçi heykelleri fuarda hemen herkesin en çok dikkatini çeken eserlerden biriydi. 


Ve bende Opera Gallery'in sıra dışı eserlerinden birinin önünde ..
Contemporary İstanbul  | Özeti 

C I BY NUMBERS 

Total Number of Galleries:      95
Foreign Galleries  :                   96
Total Countries      :                   22
Number of Artist:                      748 
Totatl Number of visitors:       67.000
Total net space( m2):               7.000
Total Art Value  :               180 milyon TL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder